неделя, 7 октомври 2018 г.

"Билков амулет с глог против зли сили"...

Според българската народна митология, Глогът е дарен с необикновената магическа мощ да прогонва всякакви зли сили и демонични същества.
В чийто двор расте черен глог, там таласъми не влизат, а клонка от червен глог, сложена под прага на къщата, спира болестите.
От него се правят амулети за предпазване от зли очи и уроки.
Ако човек пътува нощем и носи тояга от глог, той може да се опази от въздействието на демоничните свръхестествени сили.
Снимка: "Български билкови амулети", https://www.facebook.com/bulgarianherbalamulets/…
ЗА ПОРЪЧКА:
"Билков амулет с глог против зли сили", Модел № 22
ЦЕНА:
50.00 лв. без включена цена на доставката.
Когато поръчвате билков амулет - гривна, ви молим да посочите обиколката на китката в сантиметри.

Тайнството на Глога...

Според българската народна митология, Глогът е дарен с необикновената магическа мощ да прогонва всякакви зли сили и демонични същества. В чийто двор расте черен глог, там таласъми не влизат, а клонка от червен глог, сложена под прага на къщата, спира болестите.
От него се правят амулети за предпазване от зли очи и уроки. Ако човек пътува нощем и носи тояга от глог, той може да се опази от въздействието на демоничните свръхестествени сили.
Глогът представлява храстовидно дърво, което достига височина до около 5 метра. Цветовете са му бели и розови. Цъфти през май - юни, плодовете зреят през септември-октомври. Те са продълговати, кърваво-червени или оранжеви, сочни, с сипкава каша.
Глогът е един от символите на есента с цените си здравословни качества. Той стимулира секрецията на храносмилателните ферменти в стомаха и червата, възпрепятства натрупването на мазнини, подобрява кръвообращението и забавя стареенето.
Плодовете на глога съдържат танини, флавоноиди, каротин, витамин C. Има наличие и на флавоноиди, каротеноидии, катехинови дъбилни вещества. Билката притежава свойството да разширява кръвоносните съдове (особено на сърцето и мозъка), да регулира сърдечната дейност и да успокоява нервната система.
Прилага се при сърдечно-съдови заболявания (повишено кръвно налягане - лека форма на хипертония, сърдечна слабост, гръдна жаба, сърдечни неврози, атеросклероза), безсъние, нервна възбуда, повишена функция на щитовидната жлеза и др.
Българската народна медицина препоръчва глога още при болести на отделителната система, увеличена простата, задух. Цветовете и плодовете на глога се различават по своето действие върху сърдечносъдовата система, едните (цветовете) действат тонизиращо, а плодовете седативно и успокояващо.
Най-голямото предимство на глога е, че успокоява нервната система. За да усетите лечебния ефект от глога, трябва да го ядете или пиете продължително време и то системно.
Глогът е много ефикасно средство за лечението на някои женски болести. Благодарение на свойството си да подобрява кръвообращението, глогът се оказва добро природно средство при проблеми с менструалния цикъл.
Плодовете на глога се използват в прясно и сушено състояние. От сушени и смлени плодове се приготвя брашно, от което се пече сладък хляб. Подходящи са за приготвяне на желета и конфитюри.
"Никоя болест не е фатална. Когато започвате лечение с лекарства или билки, помнете, че решаващо е състоянието на духа ви, нагласата ви да се съпротивлявате, да побеждавате. 
Затова първо трябва да се лекува духът, да се мобилизират неговите сили и те да се хвърлят срещу болестта. Билките и лечебните растения са допълнение към лечението...” Петър Димков
“… Живейте братски, човешки .... Да знае всеки, че след нощта идва ден. След страданието иде радост. Да не пада духом. Умереност във всичко. 
Прави добро на другите и те ще ти отвърнат с добро ...” – из „Тайната на дълголетието“, Петър Димков

Народният лечител Петър Димков казва за Бъзът, че е„най-силната българска билка“...

В бележките си той отбелязва, че лястовиците преди да тръгват на юг кълват плодовете на бъза, за да си набавят необходимата им енергия.
Черният бъз (Sambucus nigra) в традиционната култура е наричан „свирчовина“, „бъзуняк“, „селешник“. Старите хора го назовавали „свирчовина“, защото клоните му имат мека сърцевина и след изваждането ѝ могат да се пригодят за свирка.
Плодовете на дървовидният бъз са богати на ценни минерали и микроелементи, които най-често не достигат на човешкия организъм през зимата.
За сиропи, сладка и чайове се използват и двата вида бъз-дървовидният и храстовидният. Но дървовидният е за предпочитане-има по-фин аромат и вкус. Докато храстовидният притежава доста тежък аромат като цъфти, а и плодовете му не са толкоз вкусни като на другият.
Чай от цветовете на черният бъз се използва за инхалации при възпаление на горните дихателни пътища и пресипнал глас. Билката притежава мощно антиоксидантно и тонизиращо действие. Съдържа биофлаваноиди, витамини, минерали, макро- и микроелемненти, в това число калций, цинк, селен и желязо.
Черният бъз оказва върху организма стимулиращ ефект, подобрява храносмилането и кръвообращението. В народната медицина се използват всички части на растението. Поради високото съдържание на витамин С в плодовете, чай от бъз е особено подходящ за пушачи.