събота, 5 октомври 2013 г.

Тайнството на билките/подправките...

В митологията  на много народи билките и подправките заемат особено място в дома и подредбата му. Те допринасят за здравето и благополучието на хората обитаващи даденото място. Ароматните треви и растения закрилят и предпазват къщата от болестотворни сили и злосторни същества. Всяка билка/подправка влияе върху определени енергии в човека и около него…
Смята се, че Лайката допринася за хармоничните семейни взаимоотношения...

Мащерката пък, ако е засадена в югоизточната част на къщата се приема, че носи богатство и разцвет на семейството…

Хвойна трябва да се засажда под прозорците на съпружеската спалня, защото допринася за щастлив семеен живот…

Жасминът се използва при депресии, повдига настроението и подобрява отношенията между съпрузите…

Магданозът, успокоява и защитава дома. Добавя положителна вибрация, която е по-благотворна за жените в къщата...
Ментата, спомага за духовното просветление и ни подпомага в търсенето на знания. Укрепва паметта и оказва тонизиращо въздействие върху организма. Препоръчва се да се засажда в североизточната част на дома…

Розмаринът подобрява паметта и обостря сетивата ни. Хубаво е да се отглежда в северозападната част на жилището, особено ако стопаните не искат да забравят старите си приятели...
Босилекът трябва да се сади отделно от другите растения. Укрепва характера на стопанина си и му носи успехи в работата. Северозападната част на дома е подходяща за него…

Копърът укрепва съня, особено ако е расъл в северната част на къщата...

Джоджанът, стимулира мисловната активност, подходящ е и за къща обявена за продан…
Подправките са чудесно начало за всеки, които иска да опита и усети енергията на тези вълшебни благоуханни треви и растения. Mотивиращо е, че можете да ги използвате в кухнята почти веднага след като сте ги засадили. Започнете с магданоз, босилек, мащерка и градински чай. Когато увереността Ви нарасне, добавете розмарин, лайка, лавандула…

Източници: Етнография на България, Иваничка Георгиева; „Избрани произведения“, Димитър Маринов, „Амулети против уроки“, ИНЕМ и „Материали по народна медицина в България“, СбНУ.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.